Správně umístěná a napsaná adresa na balíku je základním předpokladem pro její úspěšné doručení. Vámi odeslaný balík putuje desítky i stovky kilometrů a na své cestě projde rukama několika kurýrů, ale také přes automatické třídičky, které vám neodpustí žádnou odchylku. V článku jsme si proto připravili návod, jak nadepsat balík a rovněž vám poradíme, jak ho správně zabalit, aby k příjemci doputoval bez poškození.
Automatické třídičky čtou adresy na balíku, ale nepřemýšlejí nad tím, kdo je adresát a kdo odesílatel
Automatické třídičky, přes které putují zásilky od doručovatele k příjemci, nepřemýšlejí, ale pouze načítají jednotlivé adresy.
Situaci nezachráníte ani tím, že adresy napíšete opačně a uvedete k nim poznámku, kdo je doručovatel a adresát. Automatizace v třídění zkrátka vyžaduje vyšší míru pečlivosti při přípravě balíku. Podívejte se, jak mohou roboti zlepšit logistiku ve firmách.
Vždy pište dostatečně velkým hůlkovým písmem, aby byla jednotlivá písmena dostatečně čitelná. K nadepsání použijte propisku či fixu černé barvy. K napsání adresy nepoužívejte červenou barvu ani obyčejnou tužku, kterou lze vygumovat.
Správně umístěná adresa na balíku je klíčová
Balík si před sebe položte tak, abyste adresy psali podélně na ploše, která je k tomu z hlediska velikosti a povrchové úpravy zásilky nejvhodnější.
- Vy, jako odesílatel zásilky, uvádíte svou adresu do levého horního rohu.
- Adresu příjemce zásilky musíte uvést do pravého spodního rohu.
Adresu pište do samostatných řádků dle předlohy níže
- Jméno a příjmení
- Ulice včetně čísla popisného
- Město + městská část
- Poštovní směrovací číslo
V případě, že posíláte zásilku právnické osobě, uvedete na první řádek název společnosti. Ve druhém řádku bude před jménem a příjmením umístěno ještě „do rukou“.
Pokud doručujete zásilku fyzické osobě, která si ji přeje dodat prostřednictvím právnické osoby, zůstává vše jako ve vzoru výše akorát s tím rozdílem, že pod jméno a příjmení uvedete ještě název společnosti.
Co se stane, pokud uvedete adresy špatně?
Zcela jistě se zásilka pozdrží a k příjemci bude putovat déle. Adresát bude při převzetí zásilky vyzván rovněž k zaplacení poštovného, což znamená, že se za jeden balík nezaplatí jen jednou, ale rovnou dvakrát.
Druhou možností je doručení zpět doručovateli. V praxi to znamená, že v jeden den odnesete balík k odeslání a druhý den vám přijde výzva, že si máte vyzvednout balík.
U balíků záleží také na vhodném způsobu zabalení, kterým budete předcházet případnému poškození
K zabalení balíků použijte vždy novou kartonovou krabici. Její nosnost uzpůsobte váze předmětu, který posíláte. Odesílaný předmět důkladně zabalte do bublinkové fólie a kolem něj umístěte dostatečné množství výplňového materiálu – použít můžete zmuchlaný papír nebo speciální materiál k tomu určený.
K následnému zalepení krabice použijte širokou lepící pásku. Pokud jste použili starší krabici, u které je vyšší riziko poškození, tak ji můžete oblepit celou.
Při balení zohledněte i charakter zboží
Mezi křehkým předmětem a vnitřní stranou krabice by měla být vždy alespoň 5 centimetrů široká vrstva výplně. Nic nezkazíte ani tím, že na krabici umístíte upozornění, že se jedná o křehké zboží, ale berte na vědomí, že na tuto poznámku nebude brán zřetel v případě poškození – klíčové je vždy vyhovující zabalení.
U předmětů typu knížka není nutné použití výplňového materiálu. Krabici můžete zvolit ve velikosti, která bude přesně kopírovat odesílané zboží.
Nezapomeňte, že na výši poštovného má vliv nejen jeho hmotnost, ale také velikost, proto nikdy nepoužívejte zbytečně velkou krabici, která by cenu služby navýšila. Rovněž si vždy zjistěte, jaká pravidla platí u konkrétního přepravce, kterého jste si pro zaslání zásilky vybrali. Podívejte se, jaký způsob platby používají Češi nejčastěji při nákupu přes internet.
Stalo se vám už někdy, že jste adresu uvedli špatně? Podařilo se zásilku doručit, nebo se vám vrátila?