Příchod miminka bývá jedním z nejzásadnějších momentů v životě ženy. Každá budoucí maminka se proto snaží na svoji nejkrásnější životní roli co nejlépe připravit. Přes skutečnost, že realita bývá mnohdy velmi odlišná od představ budoucích maminek, jistě je spousta možností, jak předejít obavám z neznámého. Pojďme si společně připomenout, které oblasti je praktické si dopředu promyslet a seznámit se s nimi.
Buďte připravené dříve!
Nespoléhejte na avizovaný termín porodu a nečekejte s nakupováním výbavičky pro miminko až na poslední chvíli. Určitě mějte připravené oblečení a vybavení pro vaše děťátko ve velikostech od novorozence až po asi půlroční batole. V době těsně po porodu totiž nebudete mít ani myšlenky na nakupování a zásoby se vám budou hodit! Nejlepší je, se asi měsíc před porodem nachystat na cestu do porodnice. Víte, co se vám bude hodit pro vaše novorozeně a na co nezapomenout?
- dostatek plenek
- krém nebo olej na péči o pokožku novorozence
- oblečení pro miminko s čepičkou a dupačkami na cestu domů
- fusak pro miminko vhodný do autosedačky
Pokud nejste s tatínkem manželé a chcete, aby se dítko pyšnilo jeho příjmením, musíte na obecní úřad, kde tatínek prohlásí budoucí dítko za svého potomka! Bez tohoto dokumentu se příjmení dává po mamince.
Co na sebe do porodnice?
Pokud nechcete nosit erární košili, kterou vyfasujete před porodem v porodnici, klidně si vemte svoje pohodlné oblečení. Noční košili nebo klidně pyžamo a župan. Určitě nezapomeňte na jednorázové kalhotky, které se dají vyhodit.
Příprava k porodu
Přes to, že porod se ani podle zkušených odborníků nedá dopředu přesně naplánovat, doporučujeme se na něj zodpovědně připravit. Existuje spousta různých předporodních kurzů, kterých se zúčastňují budoucí maminky a někdy i tatínkové. Jejich účastníci se dozvědí, jak porod probíhá, co vše během doby porodní odehrává s tělem rodičky a také rady, jak porod zvládnout co nejlépe.
My doporučujeme v těhotenství navštěvovat těhotenskou jógu, která naučí ženu správně dýchat, uvolnit pánevní dno a také způsob, jak správně tlačit, když už se miminko chystá na svět.
Existuje také jeden velmi praktický způsob, jak žena může připravit svoje porodní cesty tak, aby miminko proklouzlo bez rizika poranění v porodních cestách. Několik týdnů před porodem žena cvičí tlačení s pomocí balonku, jehož velikost postupně nafukováním zvětšuje. Někomu se tento způsob může zdát trochu šílený, ale rozhodně funguje daleko lépe, než masáž hráze. Máme vyzkoušeno!
Kojit nebo ne?
Řada žen se rozmýšlí, jestli bude svoje miminko kojit nebo raději krmit kupovaným kojeneckým mlékem z lahve. Dovolte nám však připomenout, že i světová zdravotnická organizace považuje kojení za ten nejzdravejsi a pro dítě naprosto nejprospěšnější způsob krmení. Kojení má totiž mnoho výhod:
- Buduje pevný citový vztah mezi maminkou a dítětem.
- Tvoří základy osidlování dětského střeva „hodnými“ bakteriemi, které se podílejí na formování zdravého mikrobiomu ve střevech. Ten je základem budoucího správně fungujícího imunitního systému dítěte.
- Je na rozdíl od náhražek mateřského mléka zcela zdarma.
- Můžete kojit v noci a klidně u toho dál spát.
- Ženské ňadro je vždy k dispozici a dokáže uklidnit plačící miminko.
- Mateřské mléko se podle některých vědeckých studií dokáže svým složením nebo teplotou dokonce přizpůsobit potřebám dítěte (například v období nemoci).
- Kojení pomáhá mamince po porodu shodit kila nabraná během těhotenství.
A co na to odborníci?
Co si myslí odborníci o porodech obecně? Jak vnímají domácí porody a rizikové rodičky? Přečtěte si s velmi zajímavý rozhovor s porodníkem a porodní asistentkou!
Co si myslíte o dnešních porodech a přípravě na ně vy? Jste rádi, že jste rodily v dávné minulosti nebo byste naopak uvítaly dnešní dobu, kdy má maminka právo mluvit do způsobu i tempa porodu? Napište nám váš pohled na věc!