Poslední údaje Ministerstva financí ukázaly, že lidé mají stále větší zájem o české dluhopisy. ČR může domácím i zahraničním investorům nabídnout zajímavé cenné papíry, a rozšířit tak jejich portfolio. Jak a kam investovat v době, kdy světem zmítají obavy z budoucnosti? A do čeho investovat v roce 2023?
Proč investovat v nejisté době?
Jakkoliv je situace na trzích nejistá, své peníze bychom měli rozumně investovat. Nechávat je ležet ladem na účtu se nemusí vyplatit, protože jejich reálná hodnota kvůli inflaci neustále klesá. Investice bývají dlouhodobou záležitostí, proto se jich koronavirová krize nemusí dotknout.
Finanční trhy navíc opět po prvotních propadech nabírají na síle a neztrácejí optimismus. Pomáhá jim opatření vlád a centrálních bank, které se snaží udržet ekonomiku v chodu. Přesto by investoři měli myslet na pravidlo diverzifikace a kapitál rozdělit do různých aktiv, měn a zemí.
Co by tedy nemělo chybět v našem portfoliu? Analytici stále věří, že investovat do akcií je bezpečné. Kdo nicméně dopady pandemie a její návrat nevidí v růžových barvách, může se zaměřit na dluhopisy. Potenciál růstu nabízí technologické firmy či farmaceutický průmysl. Bezpečné se jeví i nemovitosti a zlato.
Jsou lepší dluhopisy nebo akcie?
Dluhopisy jsou obecně považovány za bezpečnější variantu investování než akcie. V případě úpadku společnosti totiž má majitel dluhopisů šanci (na rozdíl od majitele akcií) na částečné splacení svých pohledávek. Výnosy z dluhopisů jsou navíc stabilní a pravidelné, často fixně dané. U akcií je vyplácení dividend ovlivněno hospodařením firmy.
Cena dluhopisů méně podléhá výkyvy kurzu, což je velkým problémem akcionářů. Tyto cenné papíry se navíc dají pořídit i jako krátkodobá investice, od jednoho roku až po několik let. Své peníze tak nemusíme mít v dluhopisech uložené dlouho, ačkoliv čím delší doba tím zajímavější výnosy to přináší.
Větší stabilita s sebou ale nese menší zhodnocení. Výnos z dluhopisu je dán předem a většinou není tak atraktivní, jako se to nabízí u akcií. Kdo chce více riskovat a více vydělávat, může zkusit high yield dluhopisy, které mají sice spekulativní stupeň, ale slibují lepší zisky.
Obecně výhodnější jsou obligace velkých firem. Státní dluhopisy jsou sice bezpečné, ale peníze jsou v nich zhodnocené asi stejně jako na spořicích účtech.
Akcie tedy nabízejí lepší výnosy, ale za cenu většího rizika. Na druhou stranu držení akcií se vyplatí jen z dlouhodobého hlediska, při kterém se poměr výnos-riziko vcelku vyrovnává. Máme-li tedy pevné nervy, můžeme v řádu několika let na akciích slušně vydělat.
Zlato je nesmrtelné, nemovitosti oblíbené
Naše portfolio by tedy mělo obsahovat obojí – jak korporátní dluhopisy, tak akcie. Část prostředků můžeme nechat k dispozici na běžných nebo lépe spořicích účtech. Dále ho můžeme rozšířit o různé komodity a hmotné statky.
V době pandemie se ukázalo jako velmi stabilní zlato, jehož hodnota překonává staletí. Za hotovost ho můžeme lehce směnit kdykoliv. Navíc se dá předpokládat, že jeho cena ve chvíli propadu trhů poroste.
Nevýhodou zlata je, že nenese žádný pasivní příjem. Jde jen o formu uložení peněz, navíc ho musíme ve fyzické podobě dobře chránit. Cena zlata navíc silně kolísá, takže na zhodnocení své investice si musíme počkat na dobu, kdy bude hodnota tohoto kovu růst.
Také investice do nemovitosti má své klady a zápory. Češi vnímají nemovitosti jako jednu z nejlepších investic. Byty a domy určené k pronájmu jsou ovšem náročné na údržbu a také dost nákladné. Musíme počítat s vysokou pořizovací cenou, daní z nemovitosti a náklady na provoz. O nemovitost se musíme neustále starat a řešit střídající se nájemníky. Prodej nemovitosti pak není rychlou a snadnou záležitostí, takže s penězi nemůžeme počítat příliš rychle.
Jak řešíte své investice vy? Co je podle vás nejvýhodnější a nejbezpečnější způsob zhodnocení peněz?