Investice do bydlení je pro Čechy tou nejoblíbenější a nejjistější variantou, jak zhodnotit svoje peníze. Jenže zájem o novostavby v Praze převyšuje nabídku na jejich prodej, a úměrně s tím rostou i ceny. Vyplatí se tedy dnes vkládat peníze do vlastního? A jde skloubit plat hlavního města a bydlení na venkově?
Je lepší vlastní byt, nebo podnájem?
Nedostupnost bytů a regulace hypoték sice ubrala lesku vlastnímu bydlení, ale zároveň posunula ceny podnájmů nahoru. Můžeme proto v mnoha případech vidět, že splácet hypotéku nebo měsíčně platit nájem vyjde v podstatě nastejno. Výjimkou je sever Čech, kde se vyplatí investovat do vlastního bytu mnohem více, než jít do podnájmu.
Ve velkých městech se ale rozdíl smývá. Tradičně nejdražší jsou byty v Praze. Jejich průměrná cena se podle propočtů společnosti Deloitte zvedla meziročně na 115 700 korun za metr čtvereční. I přes vysoké ceny ovšem není dostupnost bydlení v hlavním městě považovaná za nejhorší. Díky vyšším platům si Pražané na vlastní bydlení také rychleji vydělají, navíc v české metropoli se loni začalo stavět nejvíce nových bytů a rodinných domů.
Krize může snížit kupní sílu peněz. Nemovitost pak bude výhodou
Z dlouhodobého hlediska se proto zdá i nadále výhodnější investovat a koupit si vlastní bydlení. Do karet zájemců nahrává i zrušení daně z nabytí nemovitosti. Největší výhodou vlastního bydlení je to, že své peníze zhodnotíme a pokud se rozhodneme hned nebo později nemovitost pronajímat, můžeme z toho ještě vytěžit.
Pro koupi novostavby mluví v současné době i nejistota ohledně vývoje světové ekonomiky. Hrozí totiž, že se rozmělní kupní síla peněz. To mluví pro investování do hmotného majetku, jako jsou například reality.
Na co hledět při koupi nemovitosti
Než se rozhodneme pro koupi bytu nebo domu, je dobré pečlivě propočítat výdaje a výnosy. Zvážit, jak stabilní je naše zaměstnání a jestli neplánujeme změnit adresu zaměstnání. Dojezdová vzdálenost do práce je totiž jednou z klíčových kritérií, když volíme místo pro život.
Dopravní dostupnost určuje nejen dobrá infrastruktura, ale také spojení veřejné dopravy. Byty v blízkosti metra budou dražší i na okrajových částech Prahy. Cenu určuje samozřejmě i výměra bytu, proto musíme zvážit, jestli v něm chceme vychovávat rodinu, nebo by šlo o menší investiční byt určený k dalšímu pronájmu.
Dalším důležitým hlediskem je občanské vybavení. Musíme zjistit, jestli je v okolí dostatečná síť obchodů, škol, kulturních či sportovních zařízení atd. Určitě je lepší při výběru bydlení zvolit novostavbu než starou zástavbu, která by mohla vyžadovat další zatím netušené investice.
Kam do hlavního města?
Velká města na jednu stranu lákají díky lepší nabídce práce i širším volnočasovým aktivitám. Na druhou stranu spoustu rodin touží po klidu a hektické centrum opouštějí. Trend můžeme sledovat i v Praze, kde si mnoho lidí chce udržet zaměstnání, ale bydlení směřují na okrajové části nebo do nedalekých měst.
V blízkém okolí navíc pořídíme levnější novostavby než na Praze 1. Mezi lukrativní a také dražší pražské lokality patří i Vinohrady, Smíchov či Dejvice. Atraktivní jsou proto pro zájemce Praha 9 a 10, které jsou stále blízko centra, přesto nabízejí více klidu a nižší ceny. Stále víc pozornosti developerů a kupců přitahuje Žižkov. Dříve spíše opomíjené a zanedbávané lokality na Praze 3 skrývají mnoho potenciálu k růstu a zbudování cenově dostupných rezidencí prakticky v centru města.
Developeři využívají i poptávky po bydlení těsně za Prahou. V satelitních nebo menších městech a obcích si můžou rodiny pořídit celý dům i se zahradou, což je považováno mezi Čechy za ideál bydlení. Oblíbenými lokalitami ve Středočeském kraji jsou například Mělník, Vysoký Újezd, Beroun, Nymburk či Poděbrady.
Přemýšlíte nad koupí novostavby? Kde a proč byste chtěli bydlet vy?