Popularita kryptoměn neklesá navzdory občasnému kolísání jejich kurzu, které lze jen těžko převídat. Nejpopulárnější formou kryptoměny zůstává od počátku Bitcoin a nic nenasvědčuje tomu, že by se na tomto faktu mělo něco měnit. Pokud vás nákup btc zajímá, připravili jsme pro Vás stručný návod, jak na to!
Nákup btc se neobejde bez peněženky, do níž jej uložíte
A „peněženkou“ se v tomto případě samozřejmě nemyslí ta klasická. Bitcion potřebuje digitální úložiště, kde bude bezpečně chráněn do okamžiku, než se jej rozhodnete utratit či směnit. Peněženek pro tento účel je mnoho a liší se jak co do vlastností, tak co do platform na nichž je možné je používat. A samozřejmě také co do míry zabezpečení.
První peněženka pro většinu začátečníků bude pravděpodobně ta, která jim bude automaticky poskytnuta na Coinbase, nejrozšířenější online směnárně s kryptoměnou, na níž většina lidí zajímajících se o tuto problematiku začíná.
Kromě peněženky poskytované Coinbase či jinou burzou si můžete pořídit například následující peněženky:
- Jedná se o fyzickou, offline peněženku, spojenou s počítačem prostřednictvím USB. Kromě bitcoinu pojme i další kryptoměny. Jde o velice bezpečné řešení, chránící Vás proti online útokům – hlavně nikdy nezapomeňte své heslo, jinak Vás bezpečně ochrání i před Vámi samými!
- Jde o softwarovou peněženku – Vaše kryptoměna je takto zakódována v souborech na Vašem počítači či notebooku. Tento software je zdarma a nabízí i možnost vytvoření offline úložiště prostřednictvím tištěného či ručně psaného kódu.
- Oblíbená peněženka pro mobilní zařízení, vyznačující se vysokou mírou bezpečnosti a také schopností integrovat se s řadou dalších peněženek – například Trezorem.
- Blockchain – Online peněženka, umožňující zároveň nákup i prodej rozmanitých kryptoměn.
S nákupem bitcoinu je dobré začít na některé ze specializovaných burz
Pro začátečníky jde o nejsnazší a nejbezpečnější možnost, jak přijít ke své první kryptoměně. Pravděpodobně nejrozšířenější burzou již zmíněná Coinbase, stojí za to ale podívat se například na další, jako jsou:
- Coinmama
- Kraken
- Localbitcoin
- Shapeshift
- Bitbuy
- Bitsquare
- Bitmex
- Bitquick
- Poloniex
Jednotlivé burzy se mohou lišit mírou bezpečnosti i mírou vyžadování osobních údajů. Například Coinbase, ale i řada jiných burz bude k ověření Vaší identity vyžadovat ofocení Vašeho občanského průkazu, či ověření Vaší tváře pomocí webkamery. Některým uživatelům, kteří si chtějí zachovat anonymitu, nemusí taková opatření vyhovovat. Pokud je to i Váš případ, vyberte si takovou burzu, která tato opatření nevyžaduje, mějte ale na paměti, že tak můžete činit na úkor bezpečnosti Vaší investice.
Zvolte si způsob platby
Jednotlivé burzy mohou nabízet různé způsoby, jak za Bitcoin zaplatit. Například na Coinbase můžete zaplatit debetní kartou, bankovním převodem SEPA převodem, a dalšími způsoby. Nepodporuje ale například PayPal při nákupu – pouze při prodeji.
Kupte a uložte
Vždy je lepší začínat obezřetněji a nakoupit jen zlomek Bitcoinu – jeho cena je značně volatilní. Nákup na většině burz je velmi jednoduchý – jakmile jste zaregistrovaní, zadáte do příslušného políčka částku Bitcoinu, kterou chcete zakoupit, a kliknete na tlačítko „koupit“, načež dojde k automatickému zakoupení za aktuálně nejvýhodnější kurz. Můžete také nastavit limitní částku, za kterou jste ochotni koupit – ke koupi dojde teprve v okamžiku, kdy se objeví Bitcoin na prodej za Vámi určenou částku. Po koupi se Bitcoin připíše – v případě Coinbase na burzovní peněženku, v případě jiných burz na adresu peněženky, kterou jste při registraci zadali.
Nepanikařte, pokud k převodu nedojde ihned! Transakce musí být nejprve potvrzeny a zaznamenány v Blockchainu, což může trvat klidně několik hodin.
Troufnete si investovat do kryptoměn? Jaká je podle Vás jejich budoucnost? Pokud se již v této oblasti pohybujete, co byste poradili těm, kteří teprve začínají? Zanechte nám komentář!