Moderní výroba tašek probíhá zpracováním speciálního plastového granulátu vytvořeného z LDPE nebo HDPE. Abychom celý proces lépe pochopili, měli bychom se podívat, jak vzniká zdrojová surovina celé výroby. LDPE je zkratka označující low density polyethylene známý také jako nízko-hustotní polyethylen. Tento materiál je jeden z nejpoužívanějších plastových polymerů, kterého se ročně vyrobí v hodnotě desítek miliard dolarů.
Jak vzniká ethylenový granulát používaný k výrobě tašek?
Abychom mohli vytvářet plastové výrobky, musí se nejdříve ethylen dostat do zpracovatelné podoby. Pomocí několika chemických reakcí se čistý ethylen spojí s dalšími příměsemi. Původní ethylen je totiž bezbarvý plyn, který je součástí těžby zemního plynu. Při jeho těžbě se uvolňuje a díky jeho skvělým vlastnostem je dále zpracován, abychom z něj mohli vytvářet obalové a jiné produkty.
Předtím, než je možné ldpe zpracovávat, potřebujeme připravit speciální granulát. Ten si můžeme představit jako malé plastové kuličky ve velikost zhruba půl centimetru. Granulát se připravuje v několika barevných kombinacích pro více barevných možností finálního produktu.
Jak vypadají stroje na zpracování LDPE?
Než začneme granulát zpracovávat, musíme vědět, jaké bude jeho další použití. Recyklace plastových lahví i tašek je možná, ale výroba je dramaticky odlišná. Samotná výroba je velmi sofistikovaný proces, vyžadující přesné technologické postupy a velkou dávku zkušeností.
Stroje na zpracování vyžadují odbornou obsluhu a při jejich špatném použití by vznikly nenávratné škody. Nicméně pro jednodušší pochopení si můžeme tvorbu tašky přirovnat k několika známým předmětům a posunout se tak dále k lepšímu pochopení problematiky.
Taška vzniká z plastových fólií různých vlastností.
Abychom se dostali k této fólii, je potřeba ji nejdříve vytvořit pomocí propracované metody zahřívání granulátu a jeho následným zpracováním. Role fólie vzniká tak, že se nejdříve do speciální nádrže ve tvaru trychtýře nasype granulát. Ten je pod velkým tlakem dále posouván skrz speciální potrubí a zahříván na vysoké teploty. Jelikož jde o termoplast, jeho vlastnosti to nijak neovlivní, naopak, můžeme jej začít tvarovat podle potřeby.
V našem případě je rozehřátý granulát posunut do nahřívací věže, kterou si můžeme představit jako velký, průmyslový stroj na nafukování balónku. V této fázi se totiž horkým vzduchem tvaruje polyethylen do tvaru trojrozměrného válce, uvnitř kterého proudí horký vzduch. Šířka tohoto válce bude určovat výslednou šířku naší plastové fólie.
Výška vzduchové věže může být i několik metrů nad zemí a v její horní části se nachází důležitý bod celé produkce. Tím je soustava několika válců, které zajišťují přeměnu nafouknutého ldpe do již klasické ploché fólie. Tyto válce výslednou fólii napínají a protahují skrz celou sestavu, čímž zajišťujeme přesný a předvídatelný návin na výslednou roli. Fólie se v této fázi stabilizuje, ochladí a získá své výsledné vlastnosti a pružnost.
Máme hotovou plastovou fólii. Jak bude výroba pokračovat?
Jakmile jsme zvládli první, velmi důležitý krok produkce tašky, tedy výrobu fólie, můžeme se nyní přesunout na její zpracování. Taška totiž vzniká zpracováním této fólie do požadovaného tvaru. Základem této akce je určení přesných rozměrů a výsledného tvaru. V dnešní době už je proces výroby opravdu pokročilý a velké společnosti na výrobu jsou schopné dodat standardní i nestandardní velikosti finálního produktu.
Jaké tvary tašek se dají v současnosti pořídit:
- Klasické ve tvaru košilky
- S přídavným uchem po stranách
- Typické s průřezem po stranách, který může být jednoduchý, dvojitý či podložený
Fólie, se při výrobě naporcuje na jednotlivé kusy požadovaného tvaru. Ty následně pomocí svařovačky spojíme do zvoleného tvaru a přidáme případné výřezy a finální úpravy. A tím vznikne taška.