Řekne-li se zdravotní matrace, téměř jistě půjde o matraci ortopedickou. Tedy o matraci, od které se očekává trochu více než jen pohodlné vyspání. Co se vlastností týká, na prvním místě stojí kvalita a ohleduplnost k tělu, hlavně k páteři. Její běžná však tvrdost nemusí být blízká každému. Není potřeba smutnit či se v zájmu zdraví překovávat. Druhů zdravotních matrací je totiž mnohem více.
Zdravotní matrace v podobě ortopedické bude pro vaše tělo oporou
V tomto případě se jedná o matrace, které jsou středně tvrdé až tvrdé. Ve spánku slouží jako podpora páteře a drží ji ve zdravé poloze. Skvěle mohou posloužit jako prevence bolesti zad. Nejvhodnější variantu představují pro lidi, kteří rádi spí na zádech.
A mimochodem. Pro bezproblémovou páteř je také dobré se vyvarovat několika zlozvyků. Příkladem může být nošení nákupních tašek pouze v jedné ruce. Jsou však i jiné věci, které páteři rozhodně neprospívají.
Ortopedickou matrací výčet obvykle nekončí. Nabídka zdravotních matrací je o dost širší
V případě, že neradi spíte na zádech, popřípadě vám tvrdší matrace nevyhovují, nemusíte věšet hlavu, že už se nikdy pořádně nevyspíte. Výrobci a prodejci často zařazují do své nabídky zdravotních matrací i další druhy:
- anatomické
- antidekubické
- antibakteriální
- ortopedické
Anatomické se přizpůsobí tělu a přitom jej drží ve správné poloze
Jsou vhodné pro lidi, kteří spí na boku, popřípadě pro ty, kteří mají bolesti v horní části páteře. Na rozdíl od ortopedických, jejichž hlavním úkolem je podpora těla, se dokáží tělu mnohem více přizpůsobit. Poměr tuhosti a přizpůsobivosti však musí být pečlivě vyvážený. Často se jedná o zónované, jinak také taštičkové matrace, kde každá část má jinou tuhost určenou tím, jak těžká partie těla na ní bude ležet.
Antidekubické a antibakteriální: zdravotní matrace pro speciálními požadavky
V případě, že jste vy nebo někdo z rodiny nucen z důvodu zdravotního stavu trávit více času na lůžku a hrozí proleženiny, mohou být tyto matrace dobrou volbou. Jsou speciálně designovány tak, aby se váha těla rozložila po celé matraci. Tím se při ležení zabraňuje přílišnému tlaku pouze na určité partie těla.
U antibakteriálních matrací se volí taková skladba materiálu, která znepříjemní množení roztočům a bakteriím. Ocení je hlavně lidé alergičtí, kterým tito drobní tvorové mohou způsobovat mnohé problémy.
3 rady: na co dát pozor při rozhodování se o výběru matraci
- Váha – nosnost matrace a hmotnost budoucího majitelem by se měly brát v potaz vždy. Při přílišné tvrdosti bude matrace nepohodlná, při přílišné měkkosti zase nebude poskytovat požadovanou oporu.
- Výška matrace – jiné požadavky má mladý dospělý člověk, jiné senior. Pro lidi starší věkové kategorie se hodí matrace vyšší – jsou nejen pohodlnější, ale lépe se jim bude na matraci sedat i vstávat.
- Zdravotní problémy – ne pro každého jsou vhodné tvrdé matrace, jež spíše působí na předcházení problémů se zády. Lidé s problémy pohybového aparátu upřednostní spíše zdravotní matrace, které se přizpůsobí jejich tělu a zároveň tvoří dostatečnou oporu.
Při volbě adekvátní matrace pro vaše potřeby vám může pomoci i srovnávač jakco.cz.
I o kvalitní matraci je potřeba se starat.
Můžete mít velmi kvalitní zdravotní matraci, ale pokud bude přesluhovat a budete ji zanedbávat, svému organismu tím rozhodně neprospějete.
- Vysávání, praní potahu i častá změna ložního prádla znepříjemní roztočům život.
- Správně vybraný rošt pomůže k lepšímu větrání matrace.
- I matrace mají svoji doporučenou životnost. Na matraci se spí v průměru 7 hodin denně, jejich životnost se udává podle typu matrace kolem 10 let. Za tu dobu stihnete obměnit t část nábytku v obývacím pokoji, někdy i auto. Nezapomínejte proto ani na matrace!
- Pokud zjistíte, že se opotřebovala či jinak poškodila, neváhejte a vyražte na nákup jiné. Tím že tak neučiníte,nNepomůžete sobě ani své peněžence.
A co vy? Kolik let už ležíte na stále stejné matraci?