Vlastníte více bytů, než reálně využijete? Jsou v podstatě jen dva způsoby, jak tyto nemovitosti zhodnotit, a to buď prodej nebo pronájem bytu. Zvažujete-li druhou z těchto možností, je tento článek napsán právě pro vás!
Co přesně si pod slovy pronájem bytu představujete?
Není koneckonců pronájem jako pronájem, že? Je na vás, zda chcete nemovitost pronajímat na krátkou nebo delší dobu, je rozdíl mezi rodinou, svobodným nájemníkem, člověkem na služební cestě či turistou. Před vámi se prostírá v podstatě trojí možnost pronájmu, a to:
- Krátkodobý. Ať již chcete takto svou nemovitost pronajímat přes platformu jako je Airbnb, Booking.com, nebo na to jít na vlastní pěst, počítejte s vysokou investicí času i energie do tohoto řešení. Odměnou vám zato budou takřka jistě mnohem vyšší zisky, než jaké byste měli z pronájmů dlouho- a střednědobých. Budete ale muset neustále uklízet, prát, měnit povlečení a povlaky na polštáře a starat se o to, aby měl váš byt de facto standard hotelového pokoje, ne-li větší. Počítejte také s mnohem větším a rychlejším opotřebením, eventuálními sezónními výpadky a s tím, že ne každý krátkodobý nájemce bude slušný a po odchodu mnohých z nich mohou zůstat škody, které (zvláště po turistech) již budete moci vymáhat jen stěží. Nemluvě o tom, že sousedi takového bytu vám nejspíše nepoděkují. Navíc v době koronaviru zažívají krátkodobé pronájmy úpadek.
- Střednědobý pronájem. Střednědobým se zpravidla rozumí pronájem trvající méně, než jeden rok – například dva měsíce až půl roku. Takový pronájem mohou hledat třeba studenti na jeden semestr či lidé na pracovních cestách. Jedná se, jak název dává tušit, o kompromis mezi krátkodobým a dlouhodobým pronájmem. Znamená více peněz než dlouhodobý, ale i o něco více starostí, větší fluktuaci a opotřebení bytu. (Byť ne v takové míře jako pronájmy krátkodobé).
- Dlouhodobý. Experimenty s krátkodobým pronájmem jsou sice výdělečné, ale máloco nahradí slušného, platícího dlouhodobého nájemníka. Měsíčně sice delší pronájmy vynášejí menší částky, zato šetří neustálé starosti.
Jak je tomu v otázce pojištění?
Jsou v podstatě tři druhy pojištění týkající se nájemního bytu.
- Pojištění domácnosti se týká zařízení nemovitosti, jako je nábytek, lustry, elektronika, cennosti, koberce a další movité věci a předměty v domácnosti. Pojištění se sjednává pro případ zničení, poškození nebo krádeže a může mít více podob od základního až po nadstandardní připojištění.
- Pojištění nemovitosti se pak dotýká bytu samotného, tedy souboru všech místností, jejich zdí, oken, dveří, podlah, nebo třeba i radiátorů. O rozdílu mezi oběma pojištěními si přečtete více zde.
- Pojištění takzvané občanské odpovědnosti se dotýká škod způsobených vlastní činností – nelze nicméně spoléhat na to, že pokryje všechny škody eventuálně způsobené nájemníkovou činností.
Otázka ale zní – může pronajímatel po nájemníkovi chtít, aby pojištění domácnosti či nemovitosti platil on, když v ní bydlí? Právní odborníci se většinou shodují na tom, že takový požadavek je přípustný. Působí ale poněkud zvláštně a vždy je proto lepší, aby pojištění vyřešil sám majitel nemovitosti a případné náklady zahrnul do samotné částky nájmu.
Zdá se vám pronajímání bytu příliš náročnou disciplínou? Pomocí i radou mohou přispět realitní odborníci. Nemusíte tak riskovat, že byste opomněli něco, čeho byste pak litovali! Pokud ale máte zkušenost s pronajímáním již za sebou, podělte se o ni v diskusi!